33. týden těhotenství (33tt)

Do porodu vám zbývají poslední dva měsíce. Často nyní navštěvujete lékaře nebo těhotenskou poradnu. Nadále u vás mohou přetrvávat následující problémy: zadýchávání, zácpa, pálení žáhy, výtok mleziva z prsů, nepříjemný pocit či mírná bolest v pánevní oblasti při sezení, bolesti zad a kontrakce. Zkuste začít s masáží hráze, která zabrání natržení hráze při porodu. Poloha dítěte v děloze se již nejspíše ustálila, smysly má plně vyvinuté. Přečtěte si, jaké výhody má přirozený porod.

Těhotenská pohoda | Foto: Shutterstock
Těhotenská pohoda | Foto: Shutterstock

Život maminky

Nejspíše se nyní cítíte kulatější, baculatější a nemotornější. Špatně se vám jí, spí, sedí, leží i pohybuje, příčinou je samozřejmě stále se zvětšující bříško. Maminka nyní často navštěvuje lékaře nebo těhotenskou poradnu. Jelikož se miminku v tomto stádiu těhotenství vyvíjí a tvrdnou kosti, měla by maminka jíst stravu bohatou na vápník, který tomu napomáhá. Bojíte-li se roztržení hráze u porodu, zahajte aktivně její masírování, které zvýší její pružnost, uvolnění a odolnost. Začít s masáží byste měla asi 4 – 6 týdnů před porodem. Masáž hráze vám navíc přiblíží pocity, které v této oblasti budete mít, až budete rodit. Některé ženy masáž hráze odmítají, jiným to naopak může být i příjemné.



Pokud vám připadá, že jste dosud v těhotenství přibrala velké množství kil, nesnažte se hubnout a držet diety, na to budete mít čas po porodu. Dítě vaše kila navíc potřebuje. Nyní miminko váží něco přes polovinu jeho porodní váhy, takže během následujících týdnů bude ještě rychle přibývat na váze. Z tohoto důvodu byste měla myslet na zdravou stravu, zejména na bílkoviny a zdravé tuky. Nadále u vás mohou přetrvávat následující problémy: zadýchávání, zácpa, pálení žáhy, výtok mleziva z prsů, nepříjemný pocit či mírná bolest v pánevní oblasti při sezení, bolesti zad a kontrakce (ne více jak 4 za minutu!).

Ke konci těhotenství se také u mnoha žen objevuje tzv. syndrom karpálních kanálků, při kterém cítíte bolest v konečcích prstů, nebo je téměř necítíte. Způsobují to otoky kolem nervů v zápěstí, které zapříčiňuje nadměrné množství vody v matčině těle. Pokud jsou bolesti opravdu silné, oznamte to svému lékaři. Jste těhotná již 230 dnů, do narození vašeho miminka zbývá už jen 50 dnů (7 týdnů).

 Sledujte pohyby vašeho miminka

V pohybech dítěte můžete vypozorovat určitou pravidelnost, dítě má svůj režim. Střídá chvíle klidu s velmi aktivními pohyby. Důležité je, aby miminko svůj režim zachovávalo, neměnila se příliš frekvence a doba jeho pohybů. Pokud dítě na delší čas své pohyby zeslabí, nebo naopak velmi zesílí, nechte se raději zkontrolovat lékařem, zda je vše v pořádku. Pro větší pocit jistoty si můžete dvakrát denně spočítat pohyby vašeho miminka v určitém čase a porovnávat je pak s následujícími dny. Jestliže se počet nebude příliš lišit, je vše v pořádku. Další možností je sledovat, jak dlouho dítěti trvá, než vás desetkrát kopne. Mělo by to být méně než dvě hodiny. Zpomalení či pokles pohybů dítěte může znamenat problém a budete muset podstoupit non-stres test nebo biofyzický profil, který umožní lékaři dítě zkontrolovat.

Vývoj dítěte

Miminko je již v děloze obrácené hlavou dolů, jeho poloha se ustálila. Jestliže se dítě stále neotočilo, může se ještě v následujícím týdnu otočit, nebo zůstat hlavičkou nahoru. V tom případě budete nejspíše rodit císařským řezem, obzvláště pokud jste prvorodička (jen v málo případech se rodí vaginální cestou). Poloha plodu se určuje vztahem mezi dlouhou osou plodu a dlouhou osou dělohy. Nejčastěji zaujímá miminko polohu podélnou (99 %), většinou s hlavičkou dolů – poloha podélná hlavičkou (96 %). Druhou možností je poloha podélná pánevním koncem (4 %), tedy dítě je otočeno zadečkem dolů. Velice výjimečně se stává, že je miminko v děloze umístěno napříč, tato poloha se pak nazývá poloha příčná nebo šikmá. Je-li plod umístěn v poloze podélné pánevním koncem i ve 36. týdnu, může se lékař pokusit o zevní obrat plodu do správné polohy (hlavičkou dolů). Obrat se provádí pomocí speciálních hmatů a tlaků na břicho, je nebolestivý a v padesáti procentech případů úspěšný. Nenastávají při něm žádné komplikace. Porod plodu obráceného koncem pánevním je považován za rizikový. Polohu plodu dokáže gynekolog určit i pouhým hmatem, většinou si ji však ověří ultrazvukem.



33. týden těhotenství (33tt) je doba, kdy jsou smysly dítěte již zcela vyvinuté. Kosti se stávají tvrdšími a pevnějšími, budou se však ještě dlouho zpevňovat, a to i po porodu. Velice důležitý je nyní vývoj lebečních kostí, které ještě nejsou spojené, jak tomu bývá u dospělého jedince. K jejich spojení dochází až v dospělosti, do té doby se totiž přizpůsobují růstu mozku. Během porodu se tak mohou lebeční kosti částečně překrývat, a tím pomáhat dítěti v narození se. Proto je po narození dítěte jeho hlavička dlouho měkká. Velmi rychle v tomto období roste mozek miminka, díky tomu se hlava dítěte v obvodu zvětší až o 1,3 cm. Dítě měří do hlavičky k patám zhruba 43 cm, váží až 1900 g (asi jako ananas).

Test připravenosti děložního hrdla

Toto vyšetření kontroluje připravenost děložního hrdla na blížící se porod. Pod zkratkou CS se zapisuje do těhotenské průkazky. Zkoumá se u něj prostupnost děložního hrdla, naléhající část plodu na pánevní vchod, délka děložního čípku, jeho umístění a konzistence. Maximální hodnota tohoto vyšetření je 10 bodů – porod nejspíše nastane za pár minut. Čím je tedy hodnota vašeho výsledku větší, tím je děložní hrdlo měkčí a i připravenější na porod. Změna děložního hrdla však může být velmi rychlá, pokud tedy máte nízký výsledek, i tak můžete za pár hodin rodit. A naopak, jestliže máte hodnotu vysokou, může se porod uskutečnit až za několik dnů.

Výhody přirozeného porodu

Pokud chcete mít při porodu maximální kontrolu nad svým tělem a aktivně se porodu účastnit, zvolte přirozený porod, tedy porod s minimem léků (zejména proti bolesti) a lékařských zásahů (elektronické monitorování). Jestliže si vyberete přirozený porod, smířila jste se s případnou bolestí a nepohodlím při porodu. Na přirozený porod se některé ženy dlouze a pečlivě připravují, odměnou je jim potom posilující a uspokojivý zážitek.



Výhody:

  • U přirozeného porodu je menší možnost vedlejších účinků nebo zranění dítěte, než u porodu s léky proti bolesti.
  • Ženy, které prošly přirozeným porodem, mají větší pocit síly a úspěchu. Většina z nich by si vybrala porod bez léků i příště. Při přirozeném porodu některým ženám navíc pomáhá vědomí, že porod řídí „samy“.
  • Nepřicházíte o citlivost ani bdělost, můžete se do porodu aktivněji zapojit (lehčeji a více tlačit). Nejste omezená v pohybu a můžete tak střídat různé pohodlné pozice.
  • Ženy, kterým nebyly podány léky proti bolesti (epidurál), nejspíše nebudou potřebovat další lékařské zásahy a léky. Můžete se tak vyhnout podání oxytocinu, katetrizaci močového měchýře, vakuové extrakci nebo porodu kleštěmi.
  • Přirozený porod si můžete ulehčit různými prostředky: relaxační a dechová cvičení, vizualizace, autohypnóza, opora partnera. Relaxační a dechová cvičení se vám navíc mohou hodit i po porodu, kdy jste pod stresem.
33. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
33. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu