27. týden těhotenství (27tt)

Gratulujeme! Tímto týdnem vám končí druhý trimestr těhotenství a v následujícím týdnu začíná trimestr třetí. Mazové žlázy plodu začínají produkovat více mazu, ten se objevuje zejména na jeho obličeji, hlavě a na zádech. Miminko již dokáže plně a bez potíží otevřít ještě donedávna zavřené oči a rozhlížet se kolem sebe. U maminek dochází k zvětšení objemu krve v těle a celkovému zrychlení krevního oběhu. V tomto období by měla maminka podstoupit již čtvrtou těhotenskou prohlídku. Je čas zamyslet se nad tím, jak budete chtít rodit.

Budoucí maminka vybírá dětské oblečení | Foto: Shutterstock

Tělo maminky

Za druhý trimestr přiberou ženy celkově průměrně 6 – 7 kg. Žena se může začít cítit ještě více unaveně než doposud a připadat si poněkud neohrabaně. Odpočívejte podle potřeby, nemusíte se cítit trapně nebo provinile, když budete odpočívat i přes den. Celé tělo a s ním i krevní oběh vydává více energie a přizpůsobuje se větším nárokům, které si dítě žádá. Krevní oběh se zrychluje, srdeční činnost matky může stoupnout až o 15 úderů za minutu. Tělo se v těhotenství více prokrvuje, takže dochází k zvětšení objemu krve v těle (asi o 30 %). Červených krvinek však přibývá méně než krevní plazmy, tím se krev zředí a dochází k těhotenské anémii (chudokrevnost), která je u těhotných žen běžným jevem. Naopak v těle přibývají bílé krvinky, stoupá hladina fibrinogenu (způsobuje vyšší pravděpodobnost srážení krve) a cholesterolu.



Pohyby ženy u jejích běžných činností působí na dítě jako houpání, které ho uklidňuje a uspává. Proto je během dne méně aktivní a večer a v noci více. Dítě si na toto houpání natolik zvykne, že na něj působí uklidňujícím účinkem i po porodu a vyžaduje jej. V tomto období by měla maminka podstoupit již čtvrtou těhotenskou prohlídku. Lékař zkontroluje vývoj, zdraví a aktivitu plodu. Děloha ženy je už tak velká, že sahá až k hrudníku, takže se někdy ženě hůře dýchá. Rostoucí děloha také způsobuje tlak na nervy, což vyvolává křeče v nohou. Prsní dvorce tmavnou a ztmavnout může i pokožka kolem nich, vznikají tzv. druhotné prsní dvorce. Změna a ztmavnutí bradavek jsou pouze dočasné, do 12 měsíců po porodu zmizí. Maminka je těhotná 188 dnů, do porodu jí zbývá 92 dnů (13 týdnů).

Vývoj plodu

27. týden těhotenství (27tt) je doba, kdy plod v děloze rychle roste a má tak v ní čím dál, tím méně místa, proto se jeho poloha v blízkých týdnech ustálí a zůstane v ní až do porodu. Mazové žlázy začínají produkovat více mazu, ten se objevuje zejména na obličeji, na hlavě a na zádech plodu. Na koncích prstů jsou již viditelné tvrdé ploténky nehtů, nejsou však ještě příliš dlouhé. Kůže se zbarvuje do červena, je i nadále vrásčitá, ale podkožního tuku stále přibývá. Vlasy, obočí a řasy plodu postupně houstnou, sílí a tmavnou, takže jsou již rozpoznatelné. Miminko nyní dokáže plně a bez potíží otevřít ještě donedávna zavřené oči. Oči jsou definitivně dotvořeny (kromě zbarvení duhovky) a dítě se tak může rozhlížet kolem sebe. Zatím však dokáže rozlišit pouze světlo a stín, tvary zatím nerozpozná. Roste počet plicních sklípků a rozmnožují se plicní cévky. Plod sice dokáže vdechovat a vydechovat plodovou vodu, ale kdyby se nyní předčasně narodil, musely by mu s dýcháním pomoci přístroje. Díky neustálému rozvoji mozkových tkání je miminko stále více aktivní. Měří od temene k patám asi 35 cm, dosahuje váhy až 1 kg. Velikostně odpovídá malému melounu.

Rodit s léky proti bolestem nebo bez nich?

S nástupem třetího trimestru je vhodné začít uvažovat o porodu a jeho možnostech. Jednou ze zásadních otázek je, zda chcete s porodními bolestmi pomoci prostřednictvím léků, nebo tyto medikamenty zásadně odmítáte. Své rozhodnutí samozřejmě můžete během porodu změnit, spousta žen, které léky proti bolestem odmítly, o ně nakonec projevily zájem, protože jejich porod byl příliš dlouhý, bolestivý nebo komplikovaný. Různé ženy mají při porodu různé bolesti, některé jsou velmi ostré a intenzivní, jiné spíše tupé a krátké. Některým ženám mohou od bolestí při porodu pomoci relaxační a dechové cviky, proto je dobré si je již v těhotenství osvojit.

Pokud již nyní víte, že budete rodit císařským řezem, zauvažuje o volbě mezi celkovou či lokální anestezií. Dnes se již ve většině případů používá lokální anestezie, která funguje na principu epidurálu či spinálu – znecitlivěná je pouze dolní část těla, matka je při vědomí (u celkové anestezie matka při vědomí není). Některé ženy představa lokální anestezie děsí, zejména kvůli bolesti. Většina žen však popisuje, že při lokální anestezii cítily v oblasti břicha pouze tlak, nikoliv bolest.



Pro a proti lokální anestezie:

+ minimální riziko vdechnutí žaludečního obsahu a poškození plic matky
+ do krku není zaváděna rourka jako u celkové anestezie
+ během operace může žena mluvit s lékaři či partnerem
+ plod není ohrožen léky
+ matka je při vědomí, takže vidí svoje dítě ihned po porodu
riziko poklesu krevního tlaku, při kterém hrozí porucha přísunu okysličené krve pro dítě
pomalejší nástup účinku epidurální anestezie

Pro a proti celkové anestezie:

+ rychlost a spolehlivost celkové anestezie
+ nehrozí nebezpečí nízkého krevního tlaku
+ lepší kontrola dýchání matky v průběhu operace
zvýšené riziko vdechnutí tekutiny ze žaludku do plic matky
možné potíže s aplikací rourky do krku a průdušnice matky
útlum novorozence léky
není možný bezprostřední kontakt dítěte s matkou po porodu, protože matka ještě „spí“

Možné léky proti bolesti při klasickém porodu:

Systémové léky proti bolesti (narkotika) – bolest pouze utlumí, ale neodstraní ji úplně. Často se v kombinaci s narkotiky podávají také sedativa, která zmírňují úzkost či nevolnost a celkově uvolňují a zklidňují organismus. Systémové léky jsou do těla vpraveny kanylou nebo vpíchnutím do svalů, mají vliv na celé tělo (nepůsobí tedy pouze na bolesti v oblasti dělohy). Budete se po nich cítit ospale a otupěle.

Epidurál – nejčastěji podávaný lék při porodech. Působí pouze na dolní část těla a přináší dlouhodobou úlevu od bolestí. Lék je podáván velmi tenkou, pružnou, dutou trubičkou (kartelem), která se zavádí mezi míšní obaly a stěnu páteřního kanálu, což je poměrně bolestivé a také rizikové. Jedná se o nepřetržité dodávání tišící látky do těla. Bývá obvykle kombinován s lokální anestezií a narkotikem. Vaši spodní část těla nebudete téměř vůbec cítit, ale schopnost hýbat nohama vám zůstane. Mnoho žen nedá na epidurál dopustit a porod bez něj si neumí představit.

Spinál – jedná se o injekci zavedenou přímo do mozkomíšního moku, což je také bolestivé a rizikové. Přináší velmi rychlou a úplnou úlevu, trvá však pouze pár hodin. Proto můžete dostat tzv. spinální blok, který vám uleví od bolesti i v pozdější fázi porodu.



Kombinace spinálu a epidurálu – poměrně nová moderní technika, která kombinuje z obou to nejlepší – rychlou a úplnou úlevu od bolesti spinálu a dlouhodobou a postupnou úlevu epidurálu. Nejdříve vám bude podán spinál, který tolik neoslabuje svaly v nohou, takže se budete první dvě hodiny schopné pohybovat a chodit a bolest přitom zmizí. Později během porodu vám bude podán epidurál.

27. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
27. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu