22. týden těhotenství (22tt)

Na mamince je již těhotenství značně viditelné, rychle přibírá. Mohou ji také přepadávat silné a různé chutě, které by však měla kontrolovat. Již nyní se může objevit tuhnutí břicha (nepravé kontrakce či poslíčci), které si žena může splést s předčasným porodem. Plod se nyní podobá plyšovému medvídku, vyvinul se mu již hmat a mozek se dále zvětšuje. V těhotenství mohou ženino tělo zasáhnout i zcela nečekané změny: zvětšení nohou, změna barvy pleti či rychleji rostoucí nehty.

Těhotenská relaxace | Foto: Shutterstock
Těhotenská relaxace | Foto: Shutterstock

Vývoj plodu

Mozek plodu roste a stále zvětšuje svůj objem, vytváří se další nervová spojení. První smysl, který dokončuje svůj vývoj v tomto týdnu, je hmat, plod tedy již prostřednictvím svých ručiček vnímá okolní svět. Obličej plodu je jasně podobný člověku, dítě dokáže krčit čelo. Ruce i nohy již dokončily svůj vývoj (porostou jen do délky), jsou na nich vytvořeny nehty. Pod zavřenými víčky (otevírají se zhruba v 28. týdnu) se zbarvuje duhovka. Pokožka plodu je červená, zvrásněná a stále tenká. Vytvořil se sice již nějaký podkožní tuk, ale k jeho největší tvorbě dochází až ve třetím trimestru. Játra plodu začínají vyrábět různé enzymy, což může způsobit poškození červených krvinek. Fetální červené krvinky mají kratší životnost, proto v těle plodu dochází k zvýšené produkce bilirubinu, který je přenášen z krve plodu do placenty a pak do krve matky. Miminko měří v tomto týdnu od hlavy k patám asi 26 cm, váží až 400 g. Plod nyní na ultrazvuku vypadá jako malý plyšový medvídek.



Život maminky

Zvětšující se bříško již lze na mamince dobře poznat, doposud přibrala zhruba 4 kg, nyní bude přibírat 0,5 kg týdně. Lehávejte raději na levém boku, zabráníte tím velkému tlaku dělohy na dolní dutou žílu, čímž se zmírní tvorba otoků dolních končetin a můžete předejít kolapsům a slabostem, ke kterým často dochází v poloze na zádech. Miminko stále většinu času v děloze prospí, ale doba jeho bdění se začíná prodlužovat, takže se kopání dostavuje čím dál tím častěji. Mamince se vrací chuť k jídlu, která může převyšovat denní spotřebu jídla. Snažte se těmto chutím odolat a nadměrný příjem potravin si hlídejte. Již nyní se může objevit tuhnutí bříška. Žena má za sebou 153 dnů těhotenství, do porodu jich zbývá 127.

Tuhnutí břicha

Tuhnutí břicha neboli nepravé kontrakce či poslíčci jsou u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství časté. Objevují se však i již v druhém trimestru. Mohou vyvolat obavy předčasného porodu nebo jiné komplikaci v těhotenství. Jedná se o ztuhnutí stěny dělohy po dobu jedné až dvou minut. Někdy může být tuhnutí břicha způsobené nedostatkem tekutin v organismu, proto je vhodné dodržovat pitný režim. Ulevit si žena může rytmickým dýcháním nebo změnou polohy, zejména lehem na levém boku či chůzí. Pomoci může i masáž teplou vodou nebo teplá vana. Pokud tuhnutím břicha trpíte, doktor vám může předepsat hořčík ve formě tablet, který by mohl tělu chybět. Pokud se tuhnutí břicha objevuje v časném těhotenství a je časté, je lepší navštívit doktora.

Nečekané změny v těhotenství

Kromě klasických příznaků a změn v těhotenství se můžete dočkat i těch méně známých. Některé mohou být příjemné, jiné otravné.



Silnější a lesklé vlasy

V těhotenství ženě vypadávají vlasy méně, než je obvyklé. Doporučuje se zvolit vhodnější střih nebo účes, který neposedné vlasy zkrotí a bude snadný na úpravu. Po porodu však nastane opačná situace – ženě začnou vlasy vypadávat v nadbytečném množství. Pohlavní hormony také mohou způsobit, že ženě začnou růst chlupy na místech, kde se dříve neobjevovaly. Například na bradě, nad horními rty, na tváři, břiše, pažích, nohou či zádech.

Nehty rostou rychleji

Také nehty rostou těhotným ženám rychleji, než je obvyklé. Nehty mohou být dokonce pevnější, nebo naopak měkčí, křehčí a lámavější. Je vhodné používat hydratační krémy.

Větší nohy

Nohy se v těhotenství ženám často zvětšují. Některé si dokonce musí koupit boty o číslo větší. Nohy však nerostou pouze do délky, ale také do šířky, což má většinou trvalé následky. Na vině mohou být i otoky. Nebojte se investovat do pohodlných a větších bot.

Kožní změny

V těhotenství se ženě může následkem hormonů zhoršit pleť. Pleť je nyní citlivější a náchylnější k tvorbě nepříjemných vyrážek, flíčků, suchých míst či akné. Abyste těmto problémům předcházela, umývejte si obličej minimálně dvakrát denně čistící vodou. Než vyjdete z domu, vždy si pleť namažte krémem. Pokuste se vyhýbat make-upu, který ucpává kožní póry. Používejte krémy bez obsahu oleje, ten vznik akné jen podporuje. Některým ženám se pleť v těhotenství naopak zlepší. Zmizí nejrůznější vady a pleť je hladká až hedvábná.

Změna barvy pleti

22. týden těhotenství (22tt) je doba, kdy se může také projevit zvýšená pigmentace pokožky. Tvoří se mateřská znaménka, jizvy a pihy, nebo více ztmavnou. Objevuje se hnědý pruh na břiše. Na obličeji a krku může vzniknout hnědá „motýlí maska“ (chloasma uterinum). Po porodu tyto pigmentace rychle zmizí. Snažte se vyhýbat přímému slunečnímu záření a opalování. V létě vždy používejte opalovací krém s vysokým UV filtrem, obličej můžete zamaskovat krycím make-upem.

Infekční nemoci v těhotenství

Infekční nemoci během těhotenství představují závažnou komplikaci, zejména pokud dojde k přenosu infekce přes placentu na plod. I obyčejné nachlazení a podobné „banality“ mohou způsobit problémy. Průběh onemocnění v těhotenství může mít neobvyklý průběh, což ztěžuje lékařskou diagnostiku. Jestliže máte podezření na přenos závažné infekce přes placentu, je nutné vyloučit možné postižení plodu ultrazvukem, popř. odběrem plodové vody a krve z pupečníku plodu.



  • Pokud ženu postihne infekční onemocnění v období těsně po oplození, může dojít k potratu.
  • Do dvanáctého týdne těhotenství je plod ohrožen vznikem malformací – poruchy stavby orgánů.
  • V pozdějším období může infekce nepříznivě ovlivnit funkci orgánů, způsobit potrat, předčasný porod nebo vrozenou formu dané nemoci.
22. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
22. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu